Földkörüli kalandozások az ízek világában

Gastroshock

Gastroshock

Csilis sütőtökkrém leves

2018. január 13. - Kizlinger Mónika

 

received_1951857661704812.jpeg

Én személy szerint imádom ezt a levest. Ez indított el azon az úton, melyen a sütőtököt megkedveltem. Egy kedves barátnőm ismertette meg velem ezt a levest, bár ő roppant módon megszórta csilivel, de így is rettentően elnyerte tetszésem. Saját magam már lényegesen kevesebbet teszek bele és egy kis tökmagolajjal is gazdagítom az eredeti receptet.

 

Hozzávalók

1/2-ed sütőtök

1 hagyma

1 gerezd fokhagyma

kb 5 centis gyömbér

3 evőkanál barnacukor

1 dl száraz fehérbor

1 dl narancslé (legalább 50%-os)

1/2 liter zöldségleves (ha éppen nincs maradék zöldségleves, akkor leveskockából is tökéletes)

1 dl tejszín

3 evőkanál tejföl

csili pehely ízlés szerint

só, bors

tökmag

tökmagolaj

 

A hagymát kis kockákra vágom, a fokhagymát és a gyömbért lereszelem. A sütőtököt kockákra vágom. Egy lábasba kevés olajon párolom a hagymát, fokhagymát és a gyömbért. Mikor megpirult ráteszem a kockázott sütőtököt, pár percig pirítom ezt is, majd meghintem a barna cukorral. Addig hevítem, míg felolvad a cukor. Ekkor ráöntöm a fehérbort és a zöldséglevest, majd fedővel letakarva addig főzöm, míg a tök teljesen megpuhul.Lehúzom a tűzhelyről hagyom kicsit hűlni, majd botmixerrel pürésítem, ízlés szerint sózom és borsozom. A tejszínt és a tejfölt összekeverem és a leveshez adom, alaposan elkeverem, ezután a narancslét is hozzáadom, megszórom csilivel.

Tökmagolajjal meglocsolva és pirított tökmaggal tálalom.

Mazsolás zsemle

20171214_092119.jpg

Most már jóideje mindennapi kenyerünket és péksüteményeinket otthon készítem. Így egyrészt nincsenek tele adalékanyaggal, másrészt variálhatóm az ízesítést is. Harmadrészt pedig tényleg sokkal finomabb és tartósabb az otthon készült péksüti és kenyér. Kovászom sajnos még nincsen, többször próbálkoztam vele, de eddig sikertelenül, de azért nem adtam még fel. Helyette a kenyerekhez, ha éppen nem gyors készítésű kenyeret készítek, akkor élesztős kovászt, úgynevezett öregtésztát használok. Most kezdésként egy zsemlét mutatok be, ez tényleg gyorsan elkészül és nem igényel hosszú időt az elkészítése.

 

Hozzávalók

20 dkg kenyérliszt

20 dkg teljes kiőrlésű búza liszt

1 teáskanál só

2 dkg friss vagy 1 tasak szárított élesztő

fél teáskanál cukor

2,5 dkg olvasztott vaj vagy olívaolaj

3 dl langyos víz

egy nagy marék mazsola

 

A liszteket egy tálba teszem, hozzáadom a sót, cukrot és a mazsolát és összekeverem. Az élesztőt beleöntöm a langyos víz és keverve feloldom, de nem kell megkeleszteni. A tálba öntöm az olvasztott vajat vagy olívaolajat és hozzáöntöm az élesztős vizet. Összegyúrom és kidagasztom. Ezt lehet akár dagasztókaros mixerrel, de kézzel is. Addig dagasszuk, míg egy teljesen homogén és ruganyos tésztát kapunk. Az, hogy mennyi vizet igényel a liszt ezt sok minden befolyásolja, így, ha túl ragacsos a tészta, akkor lisztet lehet hozzáadni, ha túl kemény, akkor kis vizet adhatunk hozzá gyúrás közben. Óvatosan adagoljuk, könnyű túlzásba esni. Miután kidagasztottuk formázzunk kis cipókat és sütőpapírral bélel sütőlemezre tegyük, hagyunk köztünk helyet, mert meg is kell és még sütés közben is nőni fognak. Én ilyenkor szoktam x-et vágni a zsemlékre is, így sülés közben felszabaduló gőz nem fogja szétrepeszteni. Letakarom és 45 percet meleg helyen kelesztem. Közben a sütőt 180 fokra előmelegítem. Mikor megkelt jó alaposan lespriccelem hideg vízzel, valamint a sütőbe is alaposan bespriccelek, ettől lesz ropogós majd a héja. Körülbelül 20-25 perc alatt szép aranybarnára sütöm. Kiveszem a sütőből és rácsra téve hűtöm, hogy ne fülledjen be az alja.

Aki nem szereti a sós-édes zsemléket, az hagyja el belőle a mazsolát.

 

Vajas csirke curry

received_1984441445113100.jpeg

Egy újabb utazásra indulunk a nemzetközi ízek világára. Most Ázsia felé vesszük az irányt, egészen Indiáig megyünk. India messze földön híres a curryról, a kifejezetten fűszeres és a nagyon csípős ételekről. Szinte mindenbe tesznek csilit, ráadásul nagyon sok csilit. Alapvetően nem szeretjük a csípős ételeket, inkább csak egy leheletnyi csippentése legyen, így az indiai ételek elkészítése során ennyiben eltérek az eredeti recepttől, hogy jóval kevesebb csilit teszek bele. Számos izgalmas és különlegesnek tűnő fűszert tartalmaznak az indiai ételek, de ezek ne rémisszenek el senkit sem, mert az elkészítésük egyáltalán nem bonyolult. A hozzávaló fűszerek ma már egészen könnyen beszerezhetőek, akár a piacokon fellelhető fűszeresnél, akár keleti fűszereket, élelmiszereket árusító boltokban, de már hipermarketekben is.

Hozzávalók

50 deka csirkehús nagy kockákra vágva (lehet comb vagy mell - combból vélemény szerint finomabb)

20 deka vaj (tényleg ennyi, nem elírás, ettől lesz vajas a curry; nem kell megrémülni a végén egyáltalán nem lesz tolakodó a sok vaj)

3 gerezd fokhagyma

kb 4-5 centis darab gyömbér

1 teáskanál kurkuma

1 teáskanál őrölt koriander

1 teáskanál garam massala

2 szem kardamom mag

csilipehely ízlés szerint (egy csipet, ha nem akarja valaki csípősre, ha csípősen szereti mehet bele 1 teáskanállal)

2 doboz darabolt paradicsom konzerv

1 deci tejszín

 

A kockázott csirkehús lepirítom, sózom és félreteszem.

A vajat felolvasztom, hozzáadom a fűszereket és kissé pirítom, mikor már kezd illatos lenni, akkor jó, ekkor beleteszem a lereszelt fokhagymát és gyömbért, fél percig hagyom beleérni az ízeket. Ekkor hozzáöntöm a darabolt paradicsomot, hagyom felforrni és hozzáöntöm a tejszínt. Jöhet bele a csirkehúst is, ezt így addig kel hagyni rotyogni, míg besűrűsödik a szaftja.

Rizzsel, naan kenyérrel vagy khormaval fogyasszuk.

 

 

Almás, gombás, szalámis fusilli

20180110_072340.jpg

Ez a recept tökéletes példája a kísérletező kedvemnek. Vágytam valamire ami kicsit édeskés, kicsit sós, és legyen benne valami, ami picit megbolondítja, de legyen egyszerű és könnyű is. Kiindulási alap a gomba volt, mert ez ott hevert a konyhapulton. Nekiláttam sürögni-forogni a konyhában, párszor kinyitottam a hűtőajtót, áttúrtam a polcokat, a konyhaszekrényt, majd szép lassan összeállt a fejembe, hogy mi is készül vacsorára. Nálunk sláger lett, így hát úgy érzem megérdemli, hogy más is megismerje.

 

Hozzávalók

15 dkg gomba

1 kisebb alma

5 dkg csemege szalámi

10 dkg tejszínes krémsajt

10 dkg tejföl

frissen őrölt bors

1 gerezd fokhagyma

1 merőkanálnyi a tészta főzőlevéből

2 evőkanál olívaolaj

20 dkg teljes kiőrlésű lisztből készült fusilli (természetesen lehet sima lisztből is)

 

Ehhez az ételhez a fusilli szerintem tökéletes választás, mivel a kis csavaros részekbe tökéleseten meg tud tapadni a szósz, így finoman körbeöleli a tésztát.

Felteszem a vizet a tésztának, hogy nagyjából egyszerre készüljön el a tészta a szósszal.

Egy nagyobb serpenyőbe, amibe majd utána a tésztát is bele tudom forgatni, beleöntöm az olívaolajat. A gombát vékony szeletekre felvágom és beleszóróm a serpenyőbe. Közepes tűzön elkezdem dinsztelni. Közben az alaposan megmosott almát pucolás nélkül kettévágom, kivágom a magházat, a fél almákat további 3 részre vágom és azokat is vékonyan felszeletelem. Hozzáadom a gombához, összekeverem és együtt pirítom tovább őket. A szalámikat 4 részre vágom és szintén a serpenyőbe szórom. Mikor minden megpirult már, akkor hozzáadom a krémsajtot és a tejfölt, összekeverem, majd a fokhagymát préselve hozzáadom,sózom, borsozom. A tészta közben már rotyog a főzővízben, így abból kimerek 1 evőkanálnyit és a szószhoz adom. Alaposan összekeverem és hagyom 4-5 percig rotyogni. Amint a tészta is megfőtt, beleforgatom a szószba és frissen melegében tálalom.

Nálunk mind elfogyott :)

 

 

 

Bajor sült sörös csülök

2018-01-08_06_06_23.jpg

 Amikor igazán ropogósra sült bőrös húsra vágyunk, akkor mindig ezt az ételt készítem el. Nehéz megállni, hogy ne együk le róla azonnal az össze bőrt. Nem készül egy pick-pack, de a végeredmény minden esetben egy zseniálisan finom étek lesz.

Hozzávalók

csülök

2 fej hagyma

4-5 gerezd fokhagyma

3 babérlevél

10 szem bors

1 teáskanálnyi majoranna

1 evőkanál só

1 húsleveskocka

0.5 liter sör

zsír vagy olaj

 

Este egy nagy lábasban beleteszem a csülköt, felöntöm annyi vízzel, amennyi ellepi bőven. Beleteszem a hagymát, amit előtte 4 részre vágok, a fokhagyma gerezdeket (nem szükséges megpucolni, így is szépen kiázik az íze), babérlevelet, sót, majorannát és a borsot. Lefedem és a konyhapultom hagyom másnapig pácolódni.

Másnap úgy, ahogy van az egészet egyben felteszem főni, beledobok még 1 húsleveskockát is. Másfél órát főzöm, ezután a csülköt kiveszem a főzőléből és hagyom megszáradni. Érdemes megvárni, míg teljesen megszárad, mert ha vizes marad, akkor bizony alaposan fröcskölni fog sütés közben.

A csülök bőrét kissé beirdalom, nem kell sűrűn bevágni, csak mégis ne húzódjon a bőre sülés közben, így nem szakad le a húsról. A tepsit nem túl vastagon bekenem zsírral, erre helyezem a csülköt bőrös felével felfelé. 180 fokra előmelegített sütőbe teszem, fél órát hagyom sülni, majd meglocsolom bőrét alaposan sörrel. Ezt 10 percenként ismétlem még 3x. Az utolsó alkalom után a sütőt felveszem 250 fokra és hagyom 20-25 percet sülni, mikor már hólyagosodik a bőre, akkora sült teljesen ropogósra. Ezután jön a neheze, hogy ne ugorjon azonnal neki az ember, mert bizony könnyen megégetheti a száját :)

 

süti beállítások módosítása